Dažai

Dažant sienas ar lubas, svarbu tinkamai išsirinkti ne tik spalvą, bet ir dažų rūšį. Vieni dažai labiau tinka drėgnoms patalpoms, kiti – sausoms. Plačiau...

Vienų dažų visiems gyvenimo atvejams ir sienoms nusipirkti tikrai nepavyks. Paprastai dažai skirstomi į lateksinius ir aliejinius. Populiariausi, ypač mėgiami dažytojų neprofesionalų – lateksiniai dažai. Jų sudėties skystąją dalį sudaro daugiausiai vanduo, todėl prireikus, sienos nesunkiai gali būti nuplaunamos vandeniu ir muilu. Pagrindinis aliejinių dažų privalumas – jie gerai sukimba su dažomu paviršiumi. Tačiau blogai tai, kad turi savybę vėliau atšokti, ypač jei pasirenkami nekokybiški dažai. Taip pat aliejiniai dažai ilgiau džiūsta, skleidžia stiprų kvapą, tad nudažytomis patalpomis kurį laiką naudotis nepatartina.

 

Lateksiniai dažai, priklausomai nuo sudėties, naudojami ir vidaus, ir lauko darbams. Jeigu lateksiniai dažai yra su 100 proc. akriliniais rišikliais, jie ypač patikimi, dažant lauke. Tokie lauko dažai gerai sukibs su įvairiais paviršiais – medžiu ir mūru. Jie pasižymi elastingumu, nesutrūkinėja ir neišbąla. Apskritai fasadiniai dažai svarbūs tuo, kad jais nudažytas sienas veiks intensyvūs išoriniai veiksniai: lietus, drėgmė, saulė. Kartais pamirštama, kad pakenkti gali ir dulkės, purvas. Dėl to fasadui dažyti patariama rinktis tik kokybiškus dažus. Jie pradės dilti tik po dešimt metų, o pigiausi – jau po keturių. Be abejo, šie dažai kaina skiriasi nuo paprastų, bet su kaupu atsiperka bėgant laikui.

 

Dažyti patalpas, kuriose gyvenama, mokomasi ar pan., lateksiniais dažais lengviausia. Tiesa, vidaus dažai taip pat turėtų būti parenkami, atsižvelgiant, ar tai bus sienos drėgnose patalpose, pavyzdžui, vonioje, virtuvėje, kur daug verdama, ar sausose. Taip pat svarbu apsispręsti, kokio blizgumo dažus pasirinkti. Populiariausi – matiniai ir pusiau blizgūs. Paviršiaus nelygumus ir nedidelius defektus puikiai paslepia matiniai dažai. Tačiau blizgūs dažai ilgiau nenusidėvi, juos lengviau valyti. Patariama matinius dažus rinktis mažiau naudojamuose kambariuose, tarkime, miegamajame. O blizgius – ten, kur sienos daug liečiamos, vyksta judėjimas. 

 

Vadybininkas

Tel.: +370 680 55734
El. Paštas: Dazai@alnida.lt